Jahodová crostata s trstinovým cukrom

Jahodová crostata s trstinovým cukrom

Jahodová alebo marhulová crostata je jeden z najznámejších talianskych koláčov. Skladá sa z lineckého cesta (pasta frolla) a ovocnej alebo krémovej náplne. Ja som rozhodla pre jahodovú verziu a som si istá, že vám tento recept prevonia celú kuchyňu a nezostane príliš dlho na plechu. 🙂

Toto je recept na tradičnú jahodovú crostatu. Prečo jahodovú? Jahody sú moje najoblúbenejšie!!! A aj keď sú dostať v obchodoch celý rok, len v tomto období sú najlepšie a najštavnatejšie. 🙂 Jahodová crostata nemusí obsahovať iba jahody. Môžete pridať ríbezle, maliny, broskyne alebo čučoriedky.

Čo je to crostata?

Crostata je taliansky mriežkový koláč s ovocnou, alebo krémovou náplňou. Cesto sa podobá nášmu lineckému cestu. Skladá sa z múky, masla,vajce, cukru a štipku soli. Náplň môže byť z čerstvého ovocia, z domáceho džemu, nutely, ricotty, alebo vajíčkového krému.

crostata

Najpopulárnejšia crostata je s čerstvého ovocia alebo domáceho džemu. Do cesta sa vždy pridáva vanilkový cukor a citrónová kôra. V Taliansku je bežné dostať nepostrekované citróny, keďže im rastú aj na záhradách. Práve preto ich veľmi používajú na dochutenie koláčov, zmrzlín, krémov. Postrekovaná kôra z citróna obsahuje rôzne pesticídy a špeciálne látky aby citróny vydržali prevoz. Preto pri použití citrónovej kôry, vždy dporúčam informovať sa o citrónovej kôre, čo obsahuje. Alebo siahnuť po BIO citrónoch.

Tipy na skvelú crostatu

 • Citrónová kôra – Strúhajte citrónovú kôru priamo do cesta a nie najskôr do misky. Citrónová kôra obsahuje esenciálne oleje, ktoré sa strúhaním uvoľňujú. Ak ju postrúhate do misky, esenciálne oleje sa zachytia na misku a nedostanú sa do cesta. Preto neodporúčam kupovať sušenú citrónovú kôru. Radšej siahnite po tekutej esencii.
 • Jahodová crostata –
 • Ak chcete nadýchanú a mäkkú crostatu pridajte do cesta, spolu s múkou, kypriaci prášok. Ak dávate prednosť chrumkavej a tenšej crostate, vtedy kypriaci prášok nie je treba.
 • Vanilková esencia – Vanilka, vanilková esencia alebo vanilkový prášok nie je to isté ako vanilínový cukor. Vanilínový cukor je chemicky upravovaná esencia. Dajte prednosť prírodnej vanilke, ktorá má silnejšiu chuť a nie je žiadna umelina.
 • Cesto na crostatu (linecké cesto) – by malo vždy odstáť aspoň 1 hodinu chladničke. Práve vtedy v ceste stuhne maslo a správne sa rozpustia arómy v tuku. Ak maslo nie je dostatočne stuhnuté, cesto sa lepí a potebujeme viacej múky aby sme sním mohli pracovať. Výsledok je, že po upečení nám ostane tvrdé cesto.
Print

Jahodová crostata s trstinovým cukrom

Cesto vyjde na formu s priemerom 26 cm

Prep Time 30 minutes
Servings 12 porcií

Ingredients

 • 350 g špaldová celozŕna múka
 • 100 g hladká múka
 • 170 g maslo
 • 3 vajcia (150 g)
 • 150 g raw trstinový cukor
 • citrónová kôra z jedného citróna
 • vanilková esencia
 • 12 g kypriaci prášok
 • 450 g čerstvé jahody
 • šťava z dvoch citrónov
 • 50 g raw trstinovéhý cukor

Instructions

 1. Vyšľaháme maslo s cukrom dobiela. Pokračujeme so šľahaním a postupne pridávame soľ, arómy a vajcia. 

 2. Keď je všetko dobre premiešané, pridávame po jednom vajcia.

 3. Nakoniec primiešame  hladkú múku spolu so špaldovou múkou. Cesto má správnu konzistenciu, ak je trošku lepkavé.

 4. Zabalíme ho do fólie a necháme odpočívať v chladničke. Čím dlhšie, tým lepšie, pretože nám stuhne maslo a potom sa dá s cestom dobre pracovať a nie je treba pridávať veľa múky

 5. Odpočinuté cesto si rozdelíme na dve časti. Väčšiu použijeme na dno formy a menšiu na dekoráciu. Rozvalkáme a vložíme do vymastenej alebo papierom vyloženej formy.

 6. Rozvalkáme väčšie cesto a vložíme ho do vymastenej alebo papierom vyloženej formy.

 7. Na cesto poukladáme čerstvé jahody, posypeme ich cukrom a citrónovou šťavou.

 8. Menšiu časť cesta vyvalkáme a rozdelíme na pásiky, ktoré poukladáme na jahody.

 9. Pečieme 35/40 min pri teplote 170 stupňov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating