Kakaové trené cukrovinky poliate čokoládou

Tieto čokoládové cukrovinky sú pre mňa vianočná topka a ich príprava je naozaj veľmi jednoduchá. Trené cesto má jemnú až mierne riedku konzistenciu. Na ich výrobu budete potrebovať šľahací mixér a vrecko na zdobenie. Ak dodržíte jednoduchý recept, výsledok budú jemné, krehké a chrumkavé koláčiky.

Čo je to trené cesto?

Trené cesto je veľmi podobné lineckému cestu. Jeho príprava je rovnaká, dokonca aj ingrediencie sú rovnaké. Rozdiel je len v pomere ingrediencií. Trené cesto je oveľa redšie, obsahuje viac masla a niekedy sa pridáva aj mlieko na rozriedenie. Po jeho príprave sa s cestom ihneď pracuje, na rozdiel od lineckého cesta. To si odložíme do chladničky aby nám stuhlo a môžeme z neho neskôr vykrajovať. Trené cesto dáme do vrecka so špičkou, alebo do špeciálneho lisu na zdobenie a striekame malé koláčiky.

Ako vybrať správne kakao?

Milovníci kakaa vedia, že kakaový prášok skrýva niečo viac ako len tmavý prášok s čokoládovým nádychom. Je pravda, že vždy keď si kúpim kakao pozerám akú má farbu a hlavne akú má vôňu. A čo vy? Kakao, teda myslím kakaový prášok, je prášok získaný drvením kakových bôbov a odstraňovaním kakaového masla. Kakaový prášok väčšinou obsahuje 10 až 24g tuku. Čím viacej tuku, tak tým lepšia chuť. Kakao (kakaový prášok) sa vyrába dvomi spôsobmi :

 • Prírodný proces – tento typ kakaa je vyrobený prírodnou cestou a má pieskovo hnedú farbu. Jeho chuť je mierne kyslastá presne ako pravá čokoláda. Keďže jeho ph je nižšie ako pri holandskom kakau, reaguje rozdielne pri pečení so sódou bikarbónou. Výsledok pri pečení z prírodného kakaa je nadýchanejší produkt, ale aj mierne suchší.
 • Holandský proces – je tvorený špeciálnou receptúrou (univerzálnym procesom pomocou alkalizačných látok), vďaka ktorej dosiahne menej kyslastú chuť a jeho farba je zamatovo hnedá, tmavšia ako prírodné kakao. Ph holandského kakaa je o trošku vyššie ako prírodného kakaa a pri pečení sa cukrovinky, alebo koláče nezdvihnú ako pri prírodnom kakau. Konzistencia koláčov zostane menej zdvihnutá a je skôr hutnejšia, šťavnatá.
foto: cooksillustrated.com
Print

Kakové trené cukrovinky poliate čokoládou

Ingredients

 • 250 g mäkké maslo
 • 100 g práškový tristinový cukor ( ja používam raw trstinový cukor)
 • 1 ks vajce
 • 1 ks bielok
 • 300 g hladká múka
 • 45 g BIO kakao
 • vanilková esencia
 • 150 g horká čokoláda (60%)

Instructions

 1. Vyšľaháme maslo s cukrom do biela a pridáme vanilkovú arómu.

 2. Keď je hmota vyšľahaná, pridáme vajce a bielok. Necháme dobre zapracovať.

 3. Nakoniec pridávame postupne múku s kakaom.

 4. Vyšľahanú hmotu dáme do vrecka so špičkou a striekame na plech. Pečieme približne 15-17 min pri teplote 170 stupňov.

 5. Upečené cukrovinky necháme vychladnúť. Vychladnúté ich namáčame v roztopenej horkej čokoláde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating