Chrumkavé maslové waffle posypané ovocím

Toto je skvelý recept na domáce chrumkavé waffle. Postačí vám pár ingrediencií ako na palacinky a waflovacia panvica. Príprava je trošku odlišná ako pri palacinkách, ale výsledok sú máslovo opečené chrumkavé waffle posypané ovocím.

Čo sú to waffle?

Waffle sú chrumkavý dezert, ktorý pochádzajú z Francúzska a Belgicka. Waffla je veľmi podobná palacinke, rozdiel je v tvare a ingredienciách. Do wafflového cesta sa pridáva maslo s cukrom, aby mali charakteristickú karamelovú chuť. Waffle pečieme na špeciálnej panvice, alebo vo waflovacom prístroji, ktorý má typický mriežkový povrch. Na palacinku nám stačí obyčajná panvica. Tento chrumkavý dezert si môžete pripraviť na sladko, ale aj na slano. Najznámejšie sú chrumkavé waffle poliate marmeládou, teplými jablkami, alebo javorovým sirupom.

Chrumkavé waffle

Ingrediencie na chrumkavé waffle

 • Mlieko – ja používam polotučné kravské mlieko, ale v tomto recepte môžete kravské mlieko nahradiť mliekom bez laktózy, rastlinným mliekom (mandlové, makové, kokosové, ryžové..). Taktiež namiesto mlieka môžete použiť šľahačkovú smotanu, ale v tomto prípade nepridávajte maslo, pretože to už šľahačková smotana má.
 • Múka – V recepte som použila klasickú pšenično hladkú múku. Mám rada keď sú wafle ľahké a zároveň chrumkavé. Môžete použiť bezlepkovú múku Schar, je veľmi vhodná alternatíva pri bezlepkovej diéte a jej konzistencia je správne namiešaná, aby nahradila pšeničnú múku. Neodporúčam mandlovú, kokosovú, pohánkovú .. múku, pretože neviaže na seba tekutiny ako obyčavajná múka a tak recept by sa vám nepodaril.
 • Vajcia – neskúšala som tento recept s náhradou vajec, ako napríklad aquafába a pod. Ale pri vajciach je veľmi dôležitá kvalita. Ja si vždy kupujem BIO vajcia s volného výbehu.
 • Cukor – v tomto recepte môžete použiť akýkoľvek cukor, či už biely, trstinový, kokosový, alebo prírodné sirupy ako javorový, ryžový sirup.
Print

Chrumkavé maslové wafle

Ingredients

 • 500 ml mlieko
 • 170 g maslo (roztopené)
 • 440 g hladká múka
 • 20 g trstinový cukor

Instructions

 1. Mlieko si vylejeme do hrnčeka, pridáme maslo a povaríme, až kým sa nám maslo neroztopí.

 2. Mlieko necháme mierne vychladnúť, vylejeme ho do misky a pridáme všetky ostatné ingrediencie (vajcia, múka, cukor a soľ).

 3. Zmes zmixujeme ponorným mixérom.

 4. Hotové cesto vylejeme do waflovača, ktorý sme si predtým potreli maslom a necháme a pečieme približne minúť.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating