Citrónové rezy

Svieže citrónové rezy som objavila iba tento rok. Doteraz som vždy robievala citrónový tart, ale keď som vyskúšala tento šikovný recept, veľmi sa mi zapáčil a tak by som sa rada s ním podelila.

citrónové rezy

Ako spraviť krehké cesto?

Na citrónové rezy budeme potrebať krehké cesto. Toto cesto je podobné ako linecké cesto, ale neobsahuje vajcia, takže výsledok je ozaj lahučké krehké cesto. Jeho konzistencia môže byť trošku sypká, ale ak naň pridáme citrónový krém, koláč dobre spojí a nebude sa sypať. Cesto môžete vypracovať rukami, ale najlepšie urobíte, ak použijete mixér, ktorý obsahuje nože. Tie sú studené a tak neroztopia maslo, ktoré pekne na seba nadviaže múku. Pri tomto recepte použijeme formu veľkosti 33 x 23 x 5 cm.

citrónové rezy

Citrónový krém

Tento krém môžno vyzerá trošku komplikovane ale jeho príprava je celkom jednoduchá. Citrónové rezy sú predovšetkým z citrónového džúsu z bio citrónov, ale tie môžeme nahradiť akýmkoľvek džúsom. Na prípravu krému treba dodržať tieto kroky:

 1. Pripravíme, alebo odšťavíme si citrónovú šťavu. Ja som použila šťavu z čerstvých citrónov, aj preto, že som nenašla džús s príchuťou citróna. Ak by ste chceli zameniť citrón za iný džús, nie je problém. Najlepšie sa hodí pomarančový džús, alebo džús s exotického a lesného ovocia.
 2. V tomto kroku je dôležité najskôr zmiešať všetky sypké ingrediencie, čiže cukor, kukuričný škrob a citrónovú kôru z 3 citrónov. Ak by sme pridali najskôr vajcia a až potom škrob, vytvorili by sa nám hrudky. Zmes poriadne premiešame a až potom pridáme vajcia a miešame metličkou. Zmes musí byť poriadne premiešaná ale nie vyšľahaná, takže nebudeme potrebovať mixér, postačí len ručná metlička.
 3. Teraz pridáme do vajíčkovej zmesi 2dc teplej citrónovej šťavy, premiešame poriadne metličkou a môžeme vyliať na predpečený korpus.

Podobné recepty ako citrónové rezy:

Print

Citrónové rezy

Ingredients

Tenké cesto

 • 330 g hladká múka
 • 80 g práškový cukor
 • 200 g maslo
 • štipka soli

Citrónová plnka

 • 8 vajcia
 • 420 g cukor
 • 260 ml čerstvá citrónová šťava
 • 50 g kukuričný škrob
 • citrónová kôra z 3 citrónov (nemusí byť)

Instructions

Cesto

 1. V miske zmiešame práškový cukor, múku a soľ. Potom pridáme mäkké maslo a vypracujeme cesto.

 2. Cesto má konzistenciu skôr sypkejšiu ako lekpavú. Rozvalkáme cesto a položíme ho na plech s papierom na pečenie.

 3. Cesto si predpečieme 15 min pri teplote 180 stupňov.

Citrónová plnka

 1. V miske zmiešame najskôr cukor, kukuričný škrob a ak chceme použiť tak aj citrónovú kôru z 3 citrónov. Potom pridáme vajcia a vyšľaháme ručnou metličkou.

 2. Nakoniec pridáme citrónovú šťavu a poriadne metličkou premiešame.

 3. Dobre vyšľahanú vajíčkovú zmes vylejeme na predpečený korpus a necháme ešte piecť 20/25 min pri teplote 170 stupňov.

 4. Keď sú rezy upečené necháme ich vychladnúť a až pootm ich môžeme nakrájať.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating