Jahodový dezert s mascarpone

jahodovy dezert

Príprava piškótového korpusu na jahodový dezert

 1. Vajcia s cukrom – začnite s celými vajciami, nie je treba ich oddelovať (bielko od žĺtka). K vajciam pridajte cukor a mixujte metličkokým mixérom. Odporúčam mixovať aspoň 5 minúť, aby vajcia spolu s cukrom dosiahli pevnú konzistenciu. Vajcia vyberajte bio kvality, alebo z domáceho chovu. Cukor som pridala klasický biely, ak ste sa rozhodli pre trstinový, treba počítať s tým, že vám zafarbí korpus na hnedo.
 2. Voda – ak je zmes vyšľahaná a má svetlejšiu, skoro bielu farbu, môžeme pridávať po lyžiciach vlažnú vodu. Vďaka vode sa cesto mierne nadýchne a chuť bude jemnejšia.
 3. Olej – ďaľší krok je olej, mal by byť neutrálnej chuti, ako napríklad slnečninový, arašidový. Olej prilievame po troške a mal by mať izbovú teplotu.
 4. Múka – múku pred použitím treba dvakrát preosiať. Tento proces sa robí, aby sa každé zrnko od seba oddelilo a v ceste ste nenašli zbytočné hrudky.
jahodový dezert

Ako na jahodovú plnku

 1. Želatína – pri tomto recepte som použila želatínové plátky, ktoré som najskôr namočila do studenej vody. Treba dať veľký pozoť na teplotu vody, tá musí byť vždy studená, inak by sa nám želatína pomaličky rozpúštala a stratili by sme požadovanú hmotnosť želatíny. Ak nám želatína napučí, treba ju poriadne vyžmýkať a až potom ju zohrejeme v mikrovlnnej rúre. Miesto mikrovlnnej rúry ju môžete prihriať v miske nad teplou vodou, presne ako sa rozpúšta čokoláda.
 2. Mascarpone, tvaroh, šľahačková smotana – každá z týchto ingrediencií nám dá rozličnú štruktúru krému. Mascarpne obsahuje velké množstvo tuku, dobre sa s ňou pracuje, ale sama o sebe je veľmi hustá, preto do nej vždy pridávam šľahačkovú smotanu. Šľahačková smotana má obsah tuku nižší a jej tekutá konzistencia po vyšľahaní zmení formu na hustejšiu konzistenciu. Preto treba tieto dve ingrediencie zmiešať hneď spolu, aby z tekutej šľahačky spolu s mascarpone sa stal hustý krém. Ak by sme šľahačku si predšľahali a až pootm spojili s mascarpone, riskujeme, že sa prešľahá. Tvaroh obsahuje najmenej tuku ale jeho konzistencia je hustá, nie však tak krémová ako mascarpone, pretože práve tuk vytvorí krémovejšiu konzistenciu. Tvaroh predstavuje tú zdravšiu voľbu v tomto zákusku.
 3. Jahody – Jahodový dezert robím najradšej počas sezóny jahôd, ak nemám jahody k dispozícii ľahko nahradím jahody kiwi, pomarančom, alebo broskyne. A aj preto som v mojom recepte použila mrazené jahody, keďže majú teraz lepšiu chuť ako tie z obchodu. Jahody som rozmrazila, vyliala prebytočnú vodu a zmixovala v smoothie mixéri a až potom som ich primiešamala do krému.
jahodový dezert

Podobné recepty:

Print

Jahodový zákusok

Ingredients

Korpus

 • 4 vajcia
 • 100 g cukor
 • 80 g hladká múka
 • 3 lyžice vody
 • 20 ml olej

Krém

 • 300 g mascarpone
 • 250 g jemný tvaroh
 • 300 ml šľahačková smotana
 • 10 g želatína
 • 150 g cukor
 • 120 g jahody

Jahodová želatína

 • 350 g jahôd
 • 1 ks červená želatína Dr.Oetker
 • 0,5 l vody
 • 50 g cukor

Instructions

Korpus

 1. V miske vyšľaháme dobiela vajcia s cukrom. Šľaháme približne 5 min, aby konzistencia bola hutná a objem vajec sa zväčšil aspoň o polovicu.

 2. Keď je hmota vyšľahaná môžeme pridávať za stáleho šľahania lyžice vody a olej.

 3. Nakoniec vareškou primiešame preosiatu múku. Miešame zhora dolu, aby sa nám neporušila konzistencia.

 4. Cesto vylejeme na plech s papierom na pečenie a pečieme pri teplote 180 stupňov 15-20 min.

Krém

 1. Začneme žaltínou, ktorú si namočíme do studenej vody, aby napučala.

 2. Medzitým si zmixujeme mascarpone, tvaroh, šľahačku a cukor na jemný krém.

 3. Napučanú želatínu vyžmýkame a zohrejeme v mikrovlnnej rúre. Necháme mierne vychladnúť, aby nebola horúca, ale musí byť stále v tekutej forme. Keď vychladla môžme ju za stáleho miešania prilievať do krému.

 4. Nakoniec pridáme na kocky pokrájané, alebo mixérom zmixované jahody.

 5. Hotový krém vylejeme na vychladnutý korpus a necháme stuhnúť cez noc v chladničke.

Jahodová želatínová poleva

 1. Uvarte vodu spolu so želatínou, pridajte jahody, pomixujte ponorným mixéro a keď hmota mierne vychladne nalejte ju na stuhnutý krém.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating