Čučoriedkový cheesecake z ricotty

cheesecake z ricotty

Tento recept je jeden z mojich najobľúbenejších koláčov. Jediný dôvod, prečo som ho sem nepridala skôr, je, že vždy keď ho spravím, tak sa skôr zje ako ho stihnem odfotiť. A to aj napriek tomu, že cheesecake je vždy lepší deň po upečení. Každý cheesecake má nejaké svoje kúzlo, ale poväčšine sa skladá z tenkého maslového cesta a poriadne tučného syrového krému. Tento cheesecake je iný, ricotta nie je až tak veľmi tučná ako philadelphia syr, a aj chuť je chuť je oveľa jemnejšia. Nadozdobenie, alebo lepšie povedané na dochutenie som použila čučoriedky (moje oblúbené), ale hodí sa akékoľvek ovocie a tento cheesecake je vynikajúci aj bez ovocia. Len nezabudnite pridať vanilku (alebo vanilkovú esenciu), tá prevonia celý cheesecake a dodá mu špecifickú chuť.

cheesecake z ricotty

Čo je to ricotta a odkiaľ pochádza?

Ricotta je taliansky syr vyrábaný zo srvátky kravskéhé, ovčieho, alebo kozieho syra. Pre talianov má veľký význam, pretože sa pridáva do väčšiny receptov. Tú najlepšiu ricottu si môžete vychutnať na juhu Talianska v oblastiach Puglia, Sicilia, Basilicata, Abruzzo, Kampánia a Kalábria. Jej názov je odvodený zo slova Ri – pre a cotta – varená, čiže v doslovnom preklade znamená prevarená. Ricotta má veľmi jemnú chuť ako vyšľahaná šľahačka, ale jej konzistencia je krémová ako tvaroh. Obsahuje len 13 percent tuku. Výborne sa hodí do koláčov, namiesto tvarohu. Tvaroh má jemne kyslú chuť, narozdiel od ricotty, tá je sladšia a jemnejšia.

Tipy pre perfetkný čučoriedkový cheesecake z ricotty

 • Ingrediencie izbovej teploty – aby sa vám nevytvorili hrudky v krémovej časti cheesecaka, je lepšie aby ste všetky ingrediencie vybrali z chladničky aspoň 2 hodiny pred použitím. Tieto ingrediencie obsahujú tuky, ktoré v chlade stuhnú a horšie sa snimi pracuje.
 • Pomrvenie sušienok – na chrumkavé cesto treba sušienky pomrviť. Môžete použiť dva spôsoby. Buď použijete kuchynský robot, ktorý vám prácu veľmi ulahčí. Alebo môžete použiť látkovú utierku a valček. Do utierky dáte sušienky (bez masla), zabalíte a drvíte ich valčekom, až kým nezostanú sypké.
 • Správne vychladnutie – cesto pred ochutnaním treba nechať poriadne vychladnúť. Cheesecake získa najlepšiu konzistenciu a chuť deň po upečení. Vtedy správne stuhne a prepojia sa všetky chute.

Podobné recepty ako čučoriedkový cheesecake z ricotty

Print

ČuČoredkový cheesecake z ricotty

Ingredients

Tenké cesto

 • 300 g maslových keksov
 • 80 g maslo
 • 25 g cukor

Plnka

 • 1250 g ricotta
 • 4 vajcia
 • 150 g cukor
 • 50 g hladká múka
 • vanilková esencia

Instructions

Tenké cesto

 1. Rozdrvíme sušienky a zmiešame s maslom a cukrom.

 2. Sušienkovým cestom vyložíme dno formy a poriadne uhladíme.

Plnka

 1. V mixéri si zmiešame ricottu, cukor a vanilkovú esenciu.

 2. Pridáme po jednom vajcia.

 3. Nakoniec, keď je hmota dobre premiešaná pridáme hladkú múku.  

 4. Vylejeme do formy a pečieme 55/60 min pri teplote 175 stupňov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating